Daugavpils 3.vidusskolas skolēni piedalās ģeoloģijas kongresā Portugālē

         Lidzfinanse_Erasmus_progr_logo_3

        Uzsākot skolas gaitas mācību gada sākumā, Daugavpils 3.vidusskolas 9.klases skolēni uzzināja par iespēju piedalīties ERASMUS+ projektā “Science is all around”. Prieka un sajūsmas pilni skolēni kopā ar skolotājiem uzsāka darbību.


science_logo

              Projekta galvenie mērķi ir veltīt uzmanību zinātnes un matemātikas (STEM) kompetencēm un palielināt interesi par karjeru šajās jomās, kā arī skolotāju STEM iemaņu attīstīšanai zaļo tehnoloģiju, tehniskā radošuma un eksakto zinātņu priekšmetos, lai palielinātu skolēnu interesi par minētajām jomām.

            Valstīs tiek organizēti reāli zinātniski kongresi ģeoloģijā, fizikā, ķīmijā un bioloģijā, lai ļautu skolēniem justies kā īstiem zinātniekiem. Kongress ir galvenā projekta līnija, ap kuru norisinās vairākas aktivitātes, produkti un pasākumi tiek veidoti pirms kongresa, tā laikā un pēc tā.

            Pirmajam zinātniskajam ģeoloģijas kongresam Portug

ālē mūsu devītklasnieki gatavojās ilgi un nopietni. Skolēni veidoja darbu - eksperimentu, kas attēloja karsta procesa darbību Latvijā. Mēs sagatavojām darbu, kuru vajadzēja prezentēt kongresa pirmajā dienā.

            Ierodoties Vila Nova da Barquinha pilsētā 19.janvāra, svētdienas, vakarā, pie skolas mūs sagaidīja skolas direktors, skolotāji un vecāki, kuri savās ģimenēs uzņēma skolniekus. Visa aktīvā kongresa darbība sākās pirmdienas rītā.

            Pirmdien projekta dalībskolu pārstāvji stāstīja par savām valstīm, kā arī iepazīstināja ar savas skolas darbību. Vēlāk sekoja skolēnu darbu prezentēšana. Skolēni prezentēja savu darbu un, veidojot grupas, aicināja piedalīties skolēnus no katras valsts, lai veiktu doto eksperimentu. Skolēni paši bija eksperti un sekoja līdzi, lai eksperiments noritētu raiti. Sekoja stāstījums par Latvijas ģeoloģisko attīstību un derīgajiem izrakteņiem, kuri ietekmē mūsu valsts saimniecību. Šo stāstījumu papildinot, katra valsts bija izveidojusi plakātu, kurā tika attēloti derīgie izrakteņi. Vēl viens no uzdevumiem bija sagatavot stāstījumu par kādu no Latvijas ģeoloģēm. Tas nebija viegls uzdevums, jo sievietes šajā nozarē, vismaz Latvijā, nedarbojas lielā skaitā. Tomēr, papētot informāciju, mēs izvēlējāmies Austru Stinkuli, kura strādā Latvijas Universitātes ģeoloģijas katedrā, ir vairāku grāmatu autore par Latvijas ģeoloģiskajiem procesiem.

            Otrdien mūsu mērķis bija apmeklēt ģeoloģisko muzeju, kas ir veltīts karsta procesiem šajā Portugāles pilsētas apkārtnē. Muzejā mēs sadalījāmies vairākās grupiņās, lai ērtāk varētu izbaudīt muzeja piedāvātās interaktīvās norises. Mēs piedalījāmies “smilšu grauda” lidojumā, kur varējām izprast karsta procesa norisi, Zemes kā planētas veidošanās procesus un planētas Zemes ģeoloģiskās attīstības vēsturi. To visu papildināja reāla kustība, ko paveica speciāla tehniska ierīce. Tālāk mēs devāmies pie kameras mulāžas, kas ar tehniskiem līdzekļiem izraisīja skābo lietu, un mēs varējām redzēt, kā notiek karsta process iežos. Pēdējais apmeklējums muzejā bija saistīts ar sikspārņiem, kuri dzīvo karsta alās. Imitētajā alā varēja satikt dažādu sugu sikspārņus, saklausīt apkārtni, izmantojot sikspārņu dzirdi, kā arī salikt sikspārņu skeleta elementus. Vēlāk kalnos apmeklējām karsta procesu veidojumus – nelielas alas un upes gultni. Pēc nelielā pārgājiena mēs devāmies tālāk apskatīt karsta izraisītos procesus apkārtnē – karsta līdzenumu – dolinu un vēl dažas nelielas alas.

            Trešdien apmeklējām lielāko, dabiski saglabāto karsta alu Portugālē. Ala nav atklāta komercdarbībai (tūristiem), lai saglabātu alas dabisko klimatu un karsta procesi tajā netiktu traucēti. Alā ir ierobežots apmeklētāju skaits kā diennaktī, tā gada laikā. Alas temperatūra gada garumā saglabājas gandrīz vienāda, ziemā tā ir +14⁰,+15⁰ C, vasarā – ap +15⁰, +16⁰C. Atgriežoties no alas, katram tās apmeklētājam tika dāvināts neliels ieža paraugs piemiņai no alas.

            Pēc alas apmeklējuma mēs devāmies uz netālo dinozauru muzeju, kur varējām apskatīt dinozauru pēdas nospiedumus kā fosīliju lavas laukā. Šie atrastie dinozauru pēdu nospiedumi ir garākais dinozauru pārgājiena ceļš, kas atrasts pasaulē. Tā garums ir 142 metri. Tāpat mēs varējām pastaigāt pa lavas lauku.

            Tālāk devāmies uz kaļķakmeņa ieguves vietu (karjeru), kur iegūst kaļķameni ļoti lielos daudzumos. Diennakts laikā no karjera izved aptuveni 4000 t kaļķakmens bluķu. Neskatoties uz to, ka karjers strādā jau vairākus gadus, ieguvei kaļķakmens vēl pietiks aptuveni 30 gadiem. Karjerā strādā 140 strādnieku, kuriem ir radīti labi darba apstākļi, jo uzņēmuma devīze ir – cilvēks ir svarīgākais uzņēmumā. Iegūto kaļķakmeni izmanto celtniecības materiālu ražošanā, kā arī ir atrasts eksporta noieta tirgus Ķīnā un Itālijā.

            Ceturtdien mēs devāmies apskatīt Krusta klosteri, kas ir celts no vietējiem materiāliem un diezgan labi saglabājies. Turpat klostera telpās atrodas ģeoloģijas laboratorijas, kurās tiek veikti dažādi restaurācijas darbi gan senām celtnēm, gan pieminekļiem. Skolēni varēja apskatīt, kā reāli dzīvē tiek noteikti dažādi iežu bojājumi un kā tos ir iespējams restaurēt.

            Vakara pusē mēs apmeklējām Tomāras universitātes ģeoloģijas laboratorijas, kurās notiek dažādu iežu izpēte un to izmantošanas iespējas.

            Piektdien skolotāji apsprieda nākamā kongresa plānus, bet skolēni devās uz jogas nodarbībām. Tālāk sekoja brauciens uz Barquinhas pili, kas izvietota uz Težu upes un ir lielākā upe valstī. Pils atrodas uz salas, tāpēc, lai tiktu līdz pilij, bija jākāpj motorlaivā, kas mūs nogādāja līdz pilij. Pils pārsteidza ar savu labi saglabāto izskatu un kaktusu audzi, kas aug pils apkārtnē. Pēc pils apskates apmeklējām Barquinhas kultūras centru, kura varēja uzzināt par pils iedzīvotājiem.

            Tad sekoja atvadu ceremonija, kurā atvadu vārdus teica gan skolas direktors, gan pilsētas mērs. Skolēni un skolotāji saņēma atvadu dāvanas, un bija laiks doties mājās uz Latviju.

            Paldies projektam par iespēju iepazīt Portugāles daļu un tās cilvēkus, kas radīja neaizmirstamus iespaidus mūsu atmiņās!

 

Daugavpils 3.vidusskolas Erasmus+ programmas projektu „Science Is All Around” līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.          

 

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils 3.vidusskolas

ģeogrāfijas skolotāja

Iveta Midere

FOTO

 

Noderīgi

Pieslēgties e-klasei

uzdevumi_logotips

 macibu_gram

obligata_litra

 

Saites

 DPIP

ES
VISC
Erasmus
DZM
LVA
Daugavpils 3. vidusskola