Skolēni ieklausās Latvijas gadsimta mūzikā

SkolasSoma

Izmantojot iniciatīvas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu, 1.-9.klašu skolēniem bija lieliska iespēja iepazīt Latvijas mūzikas attīstību gadsimtu mijā, iedziļināties mūzikas piemēru atskaņojuma atmosfērā, atkārtot spilgtākos latviešu komponistus: Jāni Cimzi, Baumaņu Kārli, Jāzepu Vītolu, Emīlu Dārziņu, Arvīdu Žilinski, Raimondu Paulu, Imantu Kalniņu, Jāni Lūsēnu un Zigmāru Liepiņu, komponistu biogrāfiskos faktus un daiļradi. Bija aizraujoši aplūkot un izanalizēt dažādu mūzikas stilu un žanru attīstību Latvijā – no tautasdziesmas līdz tautasdziesmas apdarei, no bērnu dziesmu krājuma līdz rokoperai.

Mūsu viedoklis – ir biežāk jāveido šāda veida koncertlekcijas, kurās apvienojas ne tikai teorētiskais kodols, bet arī praktiskā pielietojuma zarojums!

Audzēkņi labprāt dziedāja līdzi Latvijas valsts himnu, dungoja un dziedāja līdzi pazīstamo dziesmu motīvus, noteica atskaņotāju sastāvu: kvartets, duets, solo, koris, analizēja mūzikas izklāsta faktūru: unisonā, polifonā, homofonā, komentēja kora un ansambļa sastāvus, to izpildīšanas manieri, mūzikas stilu un mūzikas žanru pārmaiņas skanējumā un gadsimtu mijā.

Šī koncertlekcija attīsta gan audio, gan video uzmanību, attīsta dzirdi, uztveri, arī latviešu valodas prasmes. Koncertlekcija ir nozīmīga kā papildu materiāls gan pedagogam, gan skolēnam, lielisks līdzeklis iemācītās un apgūtās vielas noslēguma secinājumam.

Lai biežāk tiktu veidoti tāda veida papildu materiāla un uzskates līdzekļi!

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju dažādot mūzikas apguvi!

Informāciju sagatavoja:

Daugavpils 3.vidusskolas

mūzikas skolotājas

Maruta Veļičko un

Alisa Jevsejeva

 
Daugavpils 3. vidusskola